
Kulturne aktivnosti u 2014. godini 9
Seminar za imame i muallime - “DOBRA NASTAVA-DOBAR MEKTEB“
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U srijedu 26.11.2014.godine u Bugojnu je u amfiteatru Kulturnog centra princeze Dževhere održan stručni seminar za imame i muallime sa područja Muftijstva travničkog. Seminar je organizovalo Muftijstvo travničko u saradnji sa Regionalnim uredom Lige muslimanskog svijeta u BiH i Kulturnim centrom princeze Dževhere Bugojno, kao i Centrom za lično i profesinalno usavršavanje iz Sarajeva.
Seminarom su obuhvaćeni imami sa područja gornjevrbaske i lašvanske doline. Tema seminara je bila “Dobra nastava-dobar mekteb”. Seminar je održan u dva termina: u srijedu, 19.11.2014, i u srijedu, 26.11.2014. Cilj seminara je da poboljša način izvođenja mektebske pouke na zadovoljstvo svih aktera ovog procesa.
Prisutnim imamima se obratio muftija travnički dr. Ahmed ef. Adilović, koji je istakao značaj mekteba u odgojnom procesu naše djece, te važnost da imami budu što privrženiji tom emanetu i misiji, jer je to najčasniji posao kojeg jedan imam može da obavlja.
Ispred CLPU-a obratio se zamjenik direktora mr. Ahmed ef. Purdić, kazavši da je ovaj seminar prilika da se razmjene iskustva u samom procesu mektebske pouke, izraživši nadu da će današnji seminar kod prisutnih probuditi i interakciju.
Seminar je bio koncipiran iz dva dijela; u prvom djelu nastupili su, treneri ispred CLPU-a, mr. Bekir Šabić i Fikret Čančar. U drugom djelu pristupilo se radu u radionicama, nakon čega je nastupio mr. Ahmed ef. Skopljak, koji je prikazao zanimljivu prezentaciju istraživajući stav roditelja o mektebskoj pouci i ključnim pitanjima vezanim za ovu tematiku. Potom je urađena evaulacija seminara i dodjela certifikata učesnicima. Na kraju zaključeno je da je seminar inovativan i veoma koristan, te da je ispunio očekivanja.
Po završetku seminara Kulturni centar je organizovao ručak za sve prisutne, na čelu sa uvaženim dr. Ahmedom Adilovićem, muftijom travničkim i sa glavnim imamima sa područja ovog muftiluka. Tokom ručka prisutnima se obratio šejh Rahmetullah Gari, direktor Regionalnog ureda Lige muslimanskog svijeta u BiH i nadzornik Kulturnog centra princeze Dževhere Bugojno zaželivši dobrodošlicu uvaženom muftiji travničkom dr. Ahmedu ef. Adiloviću, glavnim imamima, imamima i muallimima sa područja Muftijstva travničkog, kao i trenerima CLPU-a iz Sarajeva. Direktor Gari je zahvalio muftiji travničkom što je izabrao Kulturni centar princeze Dževhere Bugojno za organizovanje ovog korisnog seminara. Dodao je da je Centar u službi Islamskoj zajednice u BiH, Muftijstvu travničkom i svim imamima moleći Uzvišenog Allaha da nagradi sve koji su uzeli učešće u realizaciji ovog seminara, te da prisutne okoristi onim što su čuli i vidjeli tokom istog.
U Bugojnu druženje sa hafizom mr. Azizom ef. Alilijem, glavnim imamom Medžlisa IZ Zagreb
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U Amfiteatru Kulturnog centra princeze Dževhere, 26.12. 2014. godine u organizaciji Medžlisa Islamske zajednice u okviru ciklusa „Vjera je savjet“ priređeno je druženje sa hafizom mr. Aziz ef. Alili, koji radi kao imam, hatib i muallim Medžlisa IZ Zagreb.
Hafiz Aziz Alili (rođen 29. maja.1968. u Lipkovu, općina Kumanovo u Makedoniji). Nakon osnovne škole upisuje Gazi Husrevbegovu medresu u Sarajevu. U periodu od 1984 – 1986. godine bio je mujezin Gazi Husrevbegove džamije u Sarajevu, a od 1989 – 1993. njen imam.
Od 1.1.1995. radi kao imam, hatib i muallim u Medžlisu IZ Zagreb, a od 1995. u Medresi ’’Dr. Ahmed Smajlović’’ predaje Kiraet. Na FIN u Sarajevu 1998. diplomirao je na temu ’’Život i djelo hafiza Ibrahima Trebinjca’’. U Mekki je na Institutu Erkam bin Erkam u Harem-i-Šerifu studirao deset Kiraeta kod Šejha Abduddaima Abdul Settir Al-Magribija te dobio idžazetnamu. Do sada je objavio 14 audio albuma i 3 video kasete. Trenutno je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zagreb.
Poznati je i nagrađivan učač Kur’ana, a pored toga već više od dvije decenije jedan je od najboljih interpretatora ilahija i kasida na Balkanu.
Seminar 19.11.2014.
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00Predavanje na temu ljekovitog bilja
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U petak 29.08.2014 godine u kulturnom centru princeze Dževhere održana je javna tribina na temu "Perspektive uzgoja ljekobilja". Gost predavač bila je prof.dr. Mirsada Hukić, doktor medicinskih nauka, specijalista mikrobiologije, autor brojnih knjiga, naučnih radova, publikacija iz oblasti bakteriologije, mikrobiologije, imunologije, predsjednica Odbora za izučavanje mikrobne rezistencije ANBIH te osnivač Zavoda za biomedicinsku dijagnostiku i istraživanje "Nalaz", govorila je o mogućnostima i perspektivama za uzgoj ljekobilja u BiH.
Predavanje je izazvalo izuzetno zanimanje kod prisutnih, obzirom da se konkretno nudi mogućnost upošljavanja značajnog broja ljudi, bez velikog ulaganja.
Predavanje koje je 30.11.2014. god. održao generalni direktor Regionalnog ureda Lige muslimanskog svijeta u BiH i nadzornik Kulturnog centra princeze Dževhere u Bugojnu šejh Rahmetallah Kari polaznicima Kursa islama u Centru
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00Predavanje koje je 30.11.2014. god. održao generalni direktor Regionalnog ureda Lige muslimanskog svijeta u BiH i nadzornik Kulturnog centra princeze Dževhere u Bugojnu šejh Rahmetallah Kari polaznicima Kursa islama u Centru
Kurban - propisi, svrha i socijalne implikacije
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00Masovno druženje sa gostom prof. dr. Enesom Ljevakovićem – Tema „Vjera je savjet“
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U organizaciji Medžlisa IZ Bugojno u amfiteatru Kulturnog centra princeze Dževhere (28.11.2014.) održano je druženje sa muftijom sarajevskim i fetva eminom Rijaseta Islamske zajednicu u BiH, prof. dr. Enesom Ljevakovićem na temu: “Vjera je savjet”.
Uz veoma kvalitetno i sadržajno izlaganje, kao i veliki broj iznesenih primjera i odgovora iz oblasti vjere, idžtihada i fetvi, mnogobrojni posjetioci bili su zadovoljni, obogaćeni znanjem i pojašnjenim savjetima i uputama.
Iz karijere prof. dr. Ljevakovića izdvajamo: Odbranio je magistarski rad na Odsjeku za fikh i usuli fikh Fakulteta šerijatskog prava u Rijadu. Odbranio je doktorsku disertaciju na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu pod naslovom: Analogija (qijas) u teorijsko pravnim djelima Mustafe Ejubovića – Šejh Juje, u maju 2002. godine.
Dosadašnja pozicija na FIN-a je vanredni profesor na Katedri Fikha, a još je bio angažiran na predmetima: Historija šerijatskog prava, Usul-i fikh, Šerijatsko građansko i krivično pravo, Šerijatska pravna načela i Savremene fikhske teme.
Bogato je kretanje u karijeri dr. Ljevakovića: zvanje vanrednog profesora na Katedri za fikh u maju 2007. godine, obavljao funkciju prodekana za finansije na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu u periodu 2003. – 2007. godina.
Imenovan je za člana Ustavnog suda Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u aprilu 2004., imenovan je za fetva-i emina Vijeća za fetve Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u februaru 2005. g.
Član je Kolegija za postdiplomski studij na Fakultetu islamskih nauka., Voditelj kursa Šerijat u savremenim društvima na postdiplomskom studiju Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu.
U prošloj godini imenovan je za Muftiju sarajevskog.
Kolažni program hora i učenika Elči Ibrahim-pašine medrese iz Travnika u Kulturnom centru princeze Dževhere Bugojno
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U petak, 31.10.2014. godine u koordinaciji Elči Ibrahim-pašine medrese Travnik i Kulturnog centra princeze Dževhere Bugojno, u Centru, je priređen prigodan Kolažni program hora i učenika Elči Ibrahim-pašine medrese Travnik. Programu je prisustvovao direktor Elči Ibrahim-pašine medrese Travnik, predsjednik Upravnog odbora Medrese, nekolicina profesora i profesorica travničke medrese, predsjednik Medžlisa islamske zajednice Bugojno, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Bugojno, nekolicina uvaženih ličnosti i uglednika Bugojna, kao i veliki broj građana.
Javna tribina “Šansa za novi život” 19.12.2014.
ponedjeljak, 25 Maj 2015 00:00U Kulturnom centru Princeze Dževhere u Bugojnu,19.12.2014. GODINE, održana je javna tribina na temu „Darivanje organa – šansa za novi život“. Na tribini i kroz prezentaciju o iskustvima transplantiranih osoba govorili su Tomislav Žuljević i Mujo Kovačević, koji su i sami obavili transplantaciju, i mladi član ovog udruženja Adnan Helja, koji je u potrazi za odgovarajućim bubregom kako bi se vratio u normalne životne tokove i dr. Orhan Šaban predsjednik UO UDiTB FBiH i dopredsjednik UDiT SBK/KSB. Organizatori su ponudili obilje informacija važnih kako za oboljele, tako za građane koji još uvijek nemaju nikakvih zdravstvenih problema.
Osnovno o transplantaciji, koji organi i tkiva se mogu transplantirati, ko sve može biti davalac organa, kako prevenirati bolest samo su neka od pitanja o kojima se govorilo tokom tribine. Govorilo se i problemima s kojima se susreću pacijenti i zakonima koji bi se trebali donijeti s ciljem da lica kojima je neophodna transplantacija što brže dođu do prijeko potrebnog organa, i o uspostavljanju efikasne donorske mreže. Tomislav Žuljević, predsjednik udruženja, naglasio je da se broj hemodijaliziranih u BiH se sve više povećava.
Na ovoj tribini je bilo govora o bolesti unutarnjih organa te načinu liječenja, a najviše se govorilo o darivanju organa i transplantaciji kao najboljem načinu liječenja.
Mujo Kovačević je ukazao na neka svoja iskustva kao osobe kojoj je izvršena transplantacija, te na koji način se vratio redovnim aktivnostima i obavezama. Kroz prezentaciju na tribini je naglašena važnost povećanja svijesti kod ljudi da doniraju organe onima kojima su oni potrebni.
Dvadeset puta je veća mogućnost da će vam organ zatrebati jednog dana od mogućnosti da ćete oboljeti i izgubiti ga. Osim toga, transplantacija je puno jeftinija i bezbolnija od samog liječenja koje je neizvjesno i dugotrajno rekao je Mujo Kovačević.
O teškoćama sa kojima se susreće oboljeli, pa i on sam kako provodi dane na dijalizi odlasku u Travnik, govorio je 19-godišnji Adnan Helja.
Prisutnima se obratila i direktorica bugojanskog Doma zdravlja dr. Melika Mahmutbegović. Ukazala na značaj djelovanja Udruženja dijaliziranih i transplantiranih. Kvalitet života pacijenata koji su na dijalizi trebao bi se poboljšati, otvaranjem Dijaliznog centra pri Domu zdravlja Bugojno, na čemu se intenzivno radi od 2007. godine.
Dio građana koji su prisustvovali na tribini bili su zainteresovani da postanu vlasnici donorske kartice.